Při správném myšlení by to mohlo být stejně přínosné jako velká dovolená

Při správném myšlení by to mohlo být stejně přínosné jako velká dovolená

5. Vyhledejte potřebnou podporu.

Ať už mluvíte s terapeutem nebo důvěryhodným přítelem nebo členem rodiny, je důležité mít někoho, s kým si můžete promluvit a prozkoumat své pocity, říká Glaser. Také navrhuje vyzkoušet podpůrnou skupinu.

“Skupiny podpory jsou plné informací,” říká Glaser a dodává, že skupina na podporu metastazujícího rakoviny prsu může být užitečnější než obecná skupina pro rakovinu prsu.

“Ve skupině se můžete dozvědět mnoho cenných informací, ale je dobré si nejprve nechat udělat doporučení, která chcete vyzkoušet u svého lékaře – ať už jde o doplněk, dietu nebo nové cvičení.” ”

Mnoho osobních skupin se během pandemie virtualizovalo. Skupiny online podpory mohou být přístupnější pro každého, protože často odstraňují potenciální překážky, jako jsou problémy s dopravou a péče o děti.

6. Buďte otevření změnám, ale důvěřujte si.

Můžete udělat mnoho pozitivních změn, které ovlivní vaše zdraví a kvalitu života, když žijete s metastatickým rakovinou prsu, včetně změn stravy, cvičení nebo jiného zdravého návyku. Glaser říká: „Dalo by se říci:„ Nikdy jsem nebyl cvičící, ale možná bych to měl zkusit, abych pomohl s bolavými kostmi. ” Vaše nemocnice nebo klinika může mít zdroje a programy pro výživu a cvičení, které byste mohli prozkoumat.

Na druhou stranu nemusíte dodržovat všechny rady, které se vám naskytnou. Zeptejte se sami sebe, co dává vaší situaci smysl a co jste ochotni vyzkoušet.

„Pokud potkáte někoho, kdo je zastáncem určitých dietních návyků, a řekne vám:„ To je ono! To je to, co musíte jíst nebo co nemůžete jíst, ‘může se to stát druhem náboženství,“ říká Glaser. “Než nastoupíš do vlaku, zeptej se svého lékaře.” ”

Pamatujte, že každý na léčbu reaguje jinak, říká, takže si nemyslete, že je špatné, když užíváte určitý lék, protože někdo říká, že to nefungovalo nebo mu to způsobilo problém.

7. Buďte flexibilní.

“Může to být velmi demoralizující, když máte pocit, že se váš život stal velmi malým, že žijete od návštěvy lékaře k návštěvě lékaře,” říká Glaser. Občas můžete mít akutní zdravotní potíže, oslabující příznaky nebo vedlejší účinky léčby, které vyžadují většinu vaší energie a pozornosti.

“Někdy může být opravdu těžké dělat činnosti, které vás dříve bavily,” říká. “Můžete si myslet, že mám bolesti kostí, takže nemůžu jít do posilovny nebo miluji cestování, ale kvůli mým týdenním procedurám je pro mě těžké se dostat pryč.” ”

Spíše než se vzdát činností, které vám dělají radost, buďte ochotni udělat kompromis. Možná právě teď nemůžete odletět na dovolenou do jiné země, ale můžete navštívit přátele z vysoké školy za pár hodin, říká Glaser. Při správném uvažování by to mohlo být stejně přínosné jako velká dovolená.

Nejste si jisti, jak aplikovat pojem kompromisu na jiné oblasti vašeho života? Zvažte rozhovor s odborníkem, který může rozšířit váš pohled na to, co je možné. Například možná milujete kořeněná jídla, ale myslíte si, že je to mimo váš dietní plán. Odborník na výživu, říká Glaser, vám může pomoci najít jiné kreativní způsoby, jak zvýšit chuť jídla.

8. Nežijte v minulosti.  

Tohle může být obtížné, ale snažte se nežít s lítostí. “Je v lidské přirozenosti hledat vysvětlení pro vaši rakovinu,” říká Glaser. “Je to způsob, jak cítit, že to máš pod kontrolou.” ”

Lidé mají tendenci určit stresové životní situace nebo konkrétní potraviny ve své stravě jako možné viníky, říká Glaser. Říkají si: „Možná kdybych nekouřil nebo si nevzal toho člověka nebo neměl tu stresující práci, pak by se moje rakovina nerozšířila. ”

Ačkoli jsou tyto myšlenky normální, dodává, lepší přístup je zaměřit se na to, co můžete ovládat nyní – v přítomnosti – a v budoucnosti.

9. Žijte ve velkém, kdykoli je to možné.

Někteří lidé se rodí s otevřenou myslí a žijí život naplno i přes překážky a protivenství, říká Glaser. “Všichni známe takové lidi.” Když na ně život hodí citróny, dělají limonádu. “Ale mnozí z nás nejsou přirozeně na této vlnové délce.” Když je většina lidí poprvé diagnostikována, říká, cítí skutečnou hrozbu jak pro svůj život, tak pro svůj pocit naděje.

“V [Memorial Sloan Kettering] hodně hovoříme o tom, jak se naučit žít ve velkém – žít život naplno, dokud se s vámi zachází,” říká Glaser. Její rada: Procvičte si život naplno v daném okamžiku. “Doporučujeme lidem, aby to považovali spíše za chronickou situaci než za terminální,” vysvětluje.

Více o rakovině prsu

Být černý s metastatickým karcinomem prsu: „Je to nevýhoda“

„Předstírám to, dokud to nezvládnu“ – ale učím se požádat o pomoc

Co pro mě znamená metastazující rakovina prsu mé matky

Diagnostikována rakovina prsu, potřetí

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Nejnovější v oblasti rakoviny prsu

Co by černé ženy měly vědět o metastatickém karcinomu prsu

Včasná detekce, advokacie a vzdělávání jsou klíčové pro černé ženy žijící s metastatickým rakovinou prsu.

Maia Niguel Hoskin, PhD, 17. března 2021

Skutečné příběhy od žen s metastatickým karcinomem prsu

Od Maria Masters 17. března 2021

Mamogramy by měly být naplánovány před očkováním proti COVID-19 nebo 4 až 6 týdnů po, tvrdí odborníci

Zprávy o oteklých lymfatických uzlinách v podpaží po očkování nutí odborníky vydat nová doporučení pro screening mamografie

Od Liz Scherer 26. února 2021

Černý s rakovinou prsu: „Můj lékař nevěřil, že mě bolí“

Od Ashadee Miller 23. února 2021

Komunita Twitter pro budování komunity proti rakovině prsu: Chat na Twitteru: Zde je to, co jste zmeškali

Na oslavu měsíce povědomí o rakovině prsu spojila organizace Everyday Health pacienty, zdravotníky a neziskové organizace, aby diskutovali o způsobech. . .

Od Brianna Majsiak 12. listopadu 2020

Instagram a Facebook, prosím, přestaňte sexualizovat naše fotky z mastektomie

Od Brianna Majsiak 22. října 2020

Překlenutí mezery v péči o rakovinu prsu a podpoře pro černé ženy

U černobílých žen ve Spojených státech je diagnostikována rakovina prsu přibližně stejným tempem, ale u černých žen je o 40 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí. . .

Od Kaitlin Sullivan 21. října 2020

Proč strach brání komunitě rakoviny prsu

Od Dana Donofree 8. února 2020

Sympozium o rakovině prsu v San Antoniu: Imunoterapie může některým ženám pomoci od trojitého negativního karcinomu prsu a další od 2. dne konference

Mezi novinky dne patřila imunoterapie, prevence a nuance léčby rakoviny prsu luminal B.

Od Shari Roan 13. prosince 2019

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu: Nové terapie pro ženy se zvýrazněním HER2-pozitivního karcinomu prsu v den 1

Sympozium rakoviny prsu v San Antoniu je jednou z největších lékařských konferencí věnovaných rakovině prsu. Zprávy prvního dne obsahovaly velké pokroky. . .

Od Shari Roan, 12. prosince 2019 “

Odborníci jsou optimističtí, že vakcíny proti COVID-19 budou stejně bezpečné a účinné pro děti jako pro dospělé. Marko Geber/

Vzhledem k tomu, že produkce vakcín proti COVID-19 stoupá a imunizuje se stále více Američanů (více než 20 procent populace dostalo do poloviny března alespoň jednu dávku), je snadné začít snít o návratu vaší rodiny do normálního života-přičemž to odložíte prázdniny, návštěvy příbuzných, nechat vaše děti odejít na letní tábor a potom na podzim na plný úvazek do školy.

Ale pak vám dojde, že zatímco můžete být brzy očkováni (pokud jste ještě nebyli), děti dostanou záběry už nějakou dobu.

“Je možné, že koncem roku 2021 budeme mít schválené vakcíny pro děti od 12 do 15 let,” řekl Robert Jacobson, MD, dětský lékař a lékařský ředitel programu populačních věd na klinice Mayo v Rochesteru v Minnesotě, který sdílel poznatky o médiích instruktáž. U dětí mladších 12 let bude čekání ještě delší.

Co to znamená pro vaši rodinu a pro naději společnosti na návrat do určité míry normálnosti?

SOUVISEJÍCÍ: Upozornění na koronavirus: nejnovější zprávy, data a odborné poznatky o pandemii COVID-19

Jak COVID-19 ovlivňuje děti

Naštěstí se ukázalo, že děti mají mnohem menší pravděpodobnost vývoje COVID-19 než dospělí. Podle doktora Jacobsona se novým koronavirem nakazilo asi 2, 4 miliony dětí mladších 18 let. Podle Univerzity Johna Hopkinse, která virus sleduje, je to srovnatelné s téměř 30 miliony dospělých s potvrzenými případy.

Ty děti, které onemocní, mají obecně mírné případy, mnohé bez jakýchkoli symptomů, uvádí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

To je důvod, proč děti tvoří méně než 1 procento úmrtí na COVID-19, řekl Jacobson. Přesto, protože je nemoc tak rozšířená, znamenalo to, že zemřelo více než 300 dětí.

Samozřejmě, stejně jako u dospělých, některé děti jsou náchylnější k těžkým nemocem než jiné. Děti se základním zdravotním stavem se zhoršují, uvádí CDC, zejména děti s astmatem, cukrovkou, srpkovitou anémií, genetickými srdečními vadami, obezitou nebo imunokompromitovaným stavem spolu s dětmi mladšími než 1 rok.

Ve vzácných případech se u dětí může vyvinout závažná zdravotní komplikace, která se u dospělých nevyskytuje. Není jasné, proč je dítě náchylné k tomuto stavu, známému jako multisystémový zánětlivý syndrom u dětí (MIS-C). Podle CDC více než 2600 dětí ve Spojených státech vyvinulo MIS-C, což mělo za následek 33 úmrtí.

Jedna vakcína je v současné době schválena pro starší dospívající

Aby farmaceutické společnosti získaly souhlas se svými vakcínami proti COVID-19, nejprve testují své nejslibnější kandidáty u dospělých. Pfizer-BioNTech studoval svou vakcínu v zemích, kde je 16 let věku souhlasu s účastí v klinických studiích. Protože společnost Pfizer měla k dispozici údaje o své vakcíně u 16- a 17letých, udělila Food and Drug Administration (FDA) povolení k nouzovému použití pro Američany ve věku 16 let a starší.

Moderna testovala svou vakcínu u osob starších 18 let, a proto ji FDA schválil pro lidi pouze v této věkové skupině. Totéž platí pro Johnsona Johnsonova vakcína vyvinutá její dceřinou společností Janssen Biotech.

Vědci testují vakcíny proti COVID-19 u mladších dospívajících

Jakmile farmaceutické společnosti prokáží, že jejich vakcíny jsou bezpečné a účinné pro dospělé, mohou společnosti zahájit další kolo studií u mladších dospívajících. Toto pořadí je nezbytné, protože kontrolní komise v nemocnicích a dalších institucích, které provádějí výzkum, budou s větší pravděpodobností rozsvěcovat vakcínu poté, co budou mít tyto výsledky bezpečnosti od dospělých, říká Jacobson.

více o koronaviru

Vakcíny a léčba COVID-19: Kde jsme teď

Další informace

V září 2020 zahájila společnost Pfizer zápis dětí ve věku 12 až 15 let do své další studie; Moderna zahájila nábor dětí ve věku 12 až 17 let od prosince 2020 a v březnu 2021 zahájila zkušební verzi pro děti ve věku 6 měsíců až 11 let. Johnson Johnson údajně plánuje kolo klinických studií na dětech, případně včetně kojenců.

Očekává se, že studie Pfizer a Moderna pro děti od 12 let budou dokončeny někdy v létě. Pokud výzkum potvrdí bezpečnost a účinnost, FDA pravděpodobně rozšíří povolení k nouzovému použití na tyto věkové skupiny.

Odborníci jsou optimističtí, že tomu tak bude. “Není důvod mít podezření, že vakcíny nebudou u dětí fungovat tak dobře jako u dospělých,” říká Marcos Mestre, MD, hlavní lékař Miami’s Nicklaus Children’s Hospital, ačkoli poznamenává, že nikdo si nemůže být jistý, dokud nebudou data v.

Studium vakcín u dětí je obtížné

Provedení klinického hodnocení zahrnujícího nezletilé je náročnější než výzkum, který studuje dospělé, řekl Jacobson na brífingu médií.

Vládní pravidla vyžadují, aby žádné dítě nebylo vystaveno nepřiměřenému riziku. To je důvod, proč bezpečnostní údaje o dospělých pomáhají zajistit, že účastí na výzkumu nebudou ohroženy děti.

Navíc pro tyto studie „musíte zaměstnat rodiče i dítě,“ zdůraznil Jacobson, protože tento proces vyžaduje odhodlání obou. A protože kdokoli může z jakéhokoli důvodu kdykoli opustit klinickou studii, musí vědci vybrat rodiny, o nichž si myslí, že nejméně pravděpodobně změní názor.

Tipy redakce

Zabaleno v sezóně 2, epizoda 1: Psychologický dopad pandemie fórum pro názory erofertil na děti

Psycholog Dr. Andrew Solomon a školní poradkyně Amanda Jo Bustamante přemýšlejí o skutečném počtu obětí COVID-19 v oblasti duševního zdraví u dětí. … Zjistit více

Některé vakcíny reagují u dětí odlišně

Historie výzkumu očkování ukazuje, že děti někdy nemají přesně stejnou imunitní reakci jako dospělí. “Jedním z důvodů, proč se spoléháme spíše na studie dětí než na extrapolaci, je to, že věk může jít oběma směry,” řekl Jacobson na briefingu pro média.

Například děti mladší 6 měsíců nemohou být očkovány proti chřipce, protože si po injekci nevytvoří žádné protilátky. Podobně vakcíny MMR (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) také nefungují u dětí mladších 1 roku.

Na druhou stranu mají děti na jiné vakcíny silnější reakce než dospělí, zejména na lidský papilomavirus (HPV). To je důvod, proč děti do 15 let potřebují pouze dvě dávky, zatímco starší dospívající a dospělí vyžadují tři.

“Je možné, že až se dostaneme do mladšího věku, budeme muset změnit dávku nebo plán očkování proti COVID-19,” řekl Jacobson.

Vzhledem k jejich silnějšímu imunitnímu systému mohou děti také pociťovat silnější vedlejší účinky než dospělí, protože bylo zjištěno, že mladí dospělí mají s vakcínou COVID-19. Ale i když ano, dočasné příznaky, jako jsou bolesti těla, horečka a podobně, jsou daleko převažovány výhodami ochrany před touto smrtelnou nemocí, zdůraznil Jacobson.

Co by měla vaše rodina dělat, dokud nebudou děti očkovány

S tím, jak se dospělí imunizují, se očekává, že sazby COVID-19 v mnoha komunitách budou klesat. Pokud k tomu dojde, rodiče by mohli být schopni uvolnit některá omezení, se kterými jejich děti žily téměř rok.

Například může být v pořádku, když mají děti letos v létě více sociálních zážitků než loni, říká doktor Mestre, včetně vidění s přáteli nebo cestování.

více o koronaviru

Jak naučit vaše děti bezpečnost COVID-19

Další informace

Přesto by se děti při účasti na těchto aktivitách měly i nadále nosit v maskách, mít společenský odstup a dodržovat všechny zásady – stejně jako dospělí, říká Mestre.

Pokud hodnotíte letní tábor, zajistěte, aby i oni měli v plánu dodržovat sociální distancování a maskování uvnitř a aby většinu aktivit pořádali venku. Mestre radí zeptat se budoucího tábora na proočkovanost zaměstnanců (čím vyšší, tím lepší) a sledovat míru šíření viru v komunitě, kde se tábor nachází, protože vysoká úroveň šíření v komunitě zvyšuje pravděpodobnost infekce.

Některé děti zůstávají ve vysokém riziku

Samozřejmě, pokud máte vy nebo vaše dítě již existující stav, který zvyšuje riziko komplikací COVID-19, ujistěte se, že přijmete veškerá správná opatření, aby se virus nedostal do vašich životů.

To platí zejména v domácnostech, kde jeden nebo více dospělých nemůže být očkováno, jako jsou domácnosti s předchozími alergickými reakcemi na složky očkovacích látek.